Topraktan Nefese Aromaterapi.JPG

Bugün insanoğlu farkında olsa da olmasa da ihtiyaçlarının tamamını kendisinin de bir parçası olduğu doğadan karşılıyor. 

 

Yazın gölgesinde nefes aldığı bir ağacın, sonbaharda yaprağını süpürmekten gocunan türümüz; kimi zaman bir bitkinin ne kadar tehlikeli olduğunu büyük bir coşkuyla anlatırken, başka bir bitkinin kendisine sağlayacağı şifayı reddetmekten gocunmuyor.

 

Halbuki söz konusu iyi ve kaliteli bir hayat sürmek olduğunda, birçok şeyin cevabı hâlâ doğada gizli.

 

Ben bu gerçekleri anlayan ve anlamlandıran bir aileden geliyorum. Kendi özel, profesyonel ve akademik hayatımda; parçası olduğumuz, döngülerine ve meyvelerine muhtaç olduğumuz doğanın, insanlığa hâlâ cömertçe sunmaya devam ettiği zenginlikleri görünür kılmaya ve türümüz nezdinde kaybettikleri ilgi ve sevgiyi onlara iade etmeye çalışıyorum.

 

Topraktan Nefese Aromaterapi, bu duygu ve düşüncelerin bir parçasıdır.

Size, sevdiklerinize ve doğa anaya iyi gelmesi dileğiyle...

Bu kitap Aromaterapi konusuna ilgi duyan herkese hitap eden, çok kıymetli bir başvuru kitabıdır. Doğru ve kaynak bilgilere sahiptir. Bu kıymetli çalışmadan dolayı Rana Babaç Çelebi’yi tebrik ediyor, başarılar diliyorum.

Aromaterapi dünyasına yeni girenleri ise çok güzel bir dünya bekliyor...

Prof.Dr.Ayten Altıntaş

IMG_5739.jpg

Mezopotamya'dan Çin’e, Hipokrattan, Galen’e ve İbni Sina’ya; daha nicelerinin hastaları iyileştirmede kullandıkları bitki ve bitki özlerinin tarihi, modern tıp tarihinin 200 yıllık geçmişi ile kıyaslandığında son derece derin, zengin ve bilimsel yöntemlerle noterize edilmeyi bekleyen kıymetli bilgilerle doludur.

 

Her geçen gün artan ilgiye paralel olarak sağlık sektörünün de yeniden dikkatini çekmeye başlayan tıbbi ve aromatik bitkiler ve bu bitkilerden elde edilen çeşitli özlerle tedavi, özellikle son 10 yılda giderek daha fazla bilimsel araştırmaya konu olmaktadır.

 

Bu araştırmalar sayesinde, bir yandan nesilden nesile aktarılarak bugüne ulaşan geleneksel bilgi anlaşılmaya başlanmış, bir diğer yandan da sahip olduğumuz doğal hazinelerin yeni kullanım alanları ortaya çıkmıştır. 

 

I. Dünya Savaşı yıllarında ve daha da önemlisi antibiyotiğin keşfinden önceki dünyada, bitkilerden hazırladığı preparatlarla Adana’da insanlara bakmış, iyileştirmiş bir Anadolu halk şifacısı olan Çerçi Yusufun torunu olarak, ben de dünyanın bize sunduğu bu hazinelerin tanınması, anlaşılması ve doğru kullanılabilmesi için, referanslı bilginin erişilebilir kılınmasının çok önemli olduğunu düşünüyorum.

 

Bu anlamda geleneksel bilgiyi - bilimsel araştırmaların da ışığında, hak ettiği itibarı kazandırarak - yaşatmak ve kullanılabilir hale getirmek için elimden geleni yapıyorum. 

 

Aromaterapi hakkında oldukça kapsamlı hazırlanmış bu Türkçe eğitim kitabından keyif almanız ve bulacağınız bilgilerin aromaterapi konusunda merak ettiklerinize cevap olabilmesi dileğiyle.

Metin_Babaç.png

Bu kitabın e-kitap olarak yayınlanan ilk versiyonunu; kendimi hatırladığım ilk günlerden bugüne bana tüm canlıları sevmeyi öğreten, bildiğim ve baktığım tüm evcil hayvanlarla beni tanıştıran, teknik ve beşeri bilimlerde bana örnek olan ve en önemlisi bitki dünyasının görünenin ötesindeki büyüsünü bana gösteren canım babacığım Metin Babaç için hayata geçirdim.

Onun bana bu yolda ışık olduğu gibi, kitabımın da sizlere güzel kokunun binlerce yıllık öyküsünü keşfetmede ışık olmasını dilerim..

RBC Black.png