Mezopotamya'dan Çin’e, Hipokrattan, Galen’e ve İbni Sina’ya; daha nicelerinin hastaları iyileştirmede kullandıkları bitki ve bitki özlerinin tarihi, modern tıp tarihinin 200 yıllık geçmişi ile kıyaslandığında son derece derin, zengin ve bilimsel yöntemlerle noterize edilmeyi bekleyen kıymetli bilgilerle doludur.

 

Her geçen gün artan ilgiye paralel olarak sağlık sektörünün de yeniden dikkatini çekmeye başlayan tıbbi ve aromatik bitkiler ve bu bitkilerden elde edilen çeşitli özlerle tedavi, özellikle son 10 yılda giderek daha fazla bilimsel araştırmaya konu olmaktadır.

 

Bu araştırmalar sayesinde, bir yandan nesilden nesile aktarılarak bugüne ulaşan geleneksel bilgi anlaşılmaya başlanmış, bir diğer yandan da sahip olduğumuz doğal hazinelerin yeni kullanım alanları ortaya çıkmıştır. 

 

I. Dünya Savaşı yıllarında ve daha da önemlisi antibiyotiğin keşfinden önceki dünyada, bitkilerden hazırladığı preparatlarla Adana’da insanlara bakmış, iyileştirmiş bir Anadolu halk şifacısı olan Çerçi Yusufun torunu olarak, ben de dünyanın bize sunduğu bu hazinelerin tanınması, anlaşılması ve doğru kullanılabilmesi için, referanslı bilginin erişilebilir kılınmasının çok önemli olduğunu düşünüyorum.

 

Bu anlamda geleneksel bilgiyi - bilimsel araştırmaların da ışığında, hak ettiği itibarı kazandırarak - yaşatmak ve kullanılabilir hale getirmek için elimden geleni yapıyorum. 

 

Aromaterapi hakkında oldukça kapsamlı hazırlanmış bu Türkçe eğitim kitabı da tamamen bu duygu ve düşüncelerle ortaya çıktı.

 

Okuduklarınızdan keyif almanız ve bu kitapta bulacağınız bilgilerin, aromaterapi konusunda merak ettiklerinize cevap olabilmesi dileğiyle.

Screen Shot 2020-02-04 at 22.22.24.png
Metin_Babaç.png

Bu kitabı; kendimi hatırladığım ilk günlerden bugüne bana tüm canlıları sevmeyi öğreten, bildiğim ve baktığım tüm evcil hayvanlarla beni tanıştıran, teknik ve beşeri bilimlerde bana örnek olan ve en önemlisi bitki dünyasının görünenin ötesindeki büyüsünü bana gösteren canım babacığım Metin Babaç için hayata geçirdim.

Onun bana bu yolda ışık olduğu gibi, kitabımın önünüzde duran bu ilk dijital versiyonunun da sizlere güzel kokunun binlerce yıllık öyküsünü keşfetmede ışık olmasını dilerim..

Rana Babaç Çelebi

Bu kitap Aromaterapi konusuna ilgi duyan herkese hitap eden, çok kıymetli bir başvuru kitabıdır. Doğru ve kaynak bilgilere sahiptir. Bu kıymetli çalışmadan dolayı Rana Babaç Çelebi’yi tebrik ediyor, başarılar diliyorum.

Aromaterapi dünyasına yeni girenleri ise çok güzel bir dünya bekliyor...

Prof.Dr.Ayten Altıntaş

IMG_5739.jpg